مدیریت درخراسان

مشهد الرضا(ع)در طی قرن‌های منتهی به انقلاب اسلامی، در تاریخی پرفراز و نشیب، شاهد درگیری‌های شدیدی با حاکمان خود بوده است که نه تنها در این شهر مقدس که در سالهای اخیر، پایتخت معنوی ایران اسلامی گشته است، بلکه در کل حوزه خراسان منشاء تغییرات ژرفی در کل ایران و حتی جهان اسلام گردیده است.

فرهنگ غنی و معنویت ناب  بیواسطه شیعی، محور پیوستگی اقوام مختلف این خطّه‌ی وسیع جغرافیایی و فرهنگی و نژادی شده است که انسجام حاصله از آن تمام ادیان و مذاهب مقیم و میهمان آن را در مقابل زورگویی‌های حاکمانی که بر آن منصوب می‌شدند را برافروخته می‌کرد.

ناگفته پیداست در طول دهه‌های پس از انقلاب اسلامی، عدالت عمومی منبعث از انقلاب شکوهمند اسلامی، توسط معمار کبیر آن بر حاکمیت کل کشور ساری و جاری گشت اما در بررسی اجمالی مدیریت‌های کلان استان خراسان بزرگ و حتی سه‌گانه، موفقیت مدیریت‌های بومی مقامی بس رفیع‌تر از مدیران غیر بومی در کیفیت و کمیت برنامه‌های اجرایی خود داشته و رضایت آحاد ملت عظیم الشأن خراسان را که در خاطراتشان پیداست به همراه داشته است.

انتظار می‌رود دولت ظفرآفرین تدبیر و امید که در پاسخ به حماسه‌ساز رهبر خراسانی فرزانه‌ی انقلاب، با حمایت بلاتردید همه‌ی کشور، حتی خراسانی‌هایی که در بین کاندیداهای محترم موجود، دو نماینده پررأی داشتند، در حال تشکیل کابینه‌ای منسجم و حماسه‌ساز عرصه اقتصاد است، در استان‌های خراسان و به ویژه خراسان رضوی، به این امر حیاتی توجه کافی داشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب و محبوب، بنا بر گزارشات واصله، از بدو تحصیلات حوزوی خود، با فضای جاری در خطه‌ی خراسان آگاهی ملوس دارند. لذا امید استفاده از نیروهای خدوم و مستعد خراسانی که با ویژگی‌های مهم تفاوت فرهنگی مردم این منطقه آشنایند، بعد از مدیریت کلان کشوری، در سطح مدیریت استان، امیدی واهی نیست.

نیروی بومی در استان خراسان رضوی به ظاهر امری اجتناب ناپذیر است چراکه آشنایی با شرایط خاص اقلیمی و قومیتی و نیز حساسیت‌های معنوی به دلیل وجود مضجع شریف امام الرئوف(ع) در مشهد مقدس، امری نیست که در اندک زمان به دست آید و مدیری مطلبد که خاک این سرزمین مقدس با گوشت وپوستش امتزاج پیدا کرده و نیازهای آن را پیش از ابراز مردم متدین و انقلابیش ادراک کند.

فراجناحی بودن مدیریت استان نیز مسئله‌ای است که پیش‌برد بهتر وآسان‌تر برنامه‌های دولت تدبیر و امید در این استان قدیمی را پی‌خواهد داشت چراکه همانند سیره‌ی رضوی(ع) در این فضای معنوی، حریمی است که اهلیت در آن، معیارهای وسیعی دارد که صفت رحمانیت باری تعالی را به ذهن هر زائر و مجاور حضرتش، تداعی می‌کند.

/ 0 نظر / 20 بازدید